Görüntü ve Ses Kabloları

Görüntü ve Ses Kabloları

Kablolar, neredeyse yüz yıldan fazla bir süredir yaşantımızda kendilerine yer buldu. Elektrik ya da elektroniğin vazgeçilmezi, bizim için her daim çalışan kablolardır. Evimizdeki eşyalardan tutun yaşam alanlarımızın içinde ya da dışında, her türlü cihazda ihtiyaçlar doğrultusunda üretilmiş çeşit çeşit kablolarla karşılaşmamız mümkündür. Biz bu kablo dünyasının tamamından ziyade daha çok Görüntü ve Ses Kablolarının teknik olarak çeşitlerini ve kullanım alanlarını inceleyeceğiz.

Görüntü ve Ses Kablolarını diğer kablolardan ayıran en önemli özellik doğru bir seçim yapılmaması durumunda birebir etkileşimlerini insan üzerinde beğeniye ya da hüsrana yol açmasıdır. Donanımınız kaliteli olabilir ancak istenmeyen bir görüntü ve ses vermesi tüm keyfinizi kaçırabilir.

Otel, stadyum, TV, Radyo, Okul, Sinema, Ev ses-görüntü sistemleri, Sahne uygulamaları gibi aktivitelerin en önemli emektarları şüphesiz bu kablolardır. Ses düzeninin uygun kablolarla yapılmadığı dolayısıyla seyyar satıcının sesi sahnedeki kişiden daha fazla çıktığı bir konseri kim dinlemek ister ki? Ya da işyerinize kamera kurulumu yaptırdınız teknik personel kamera kablosu yerine başka bir kablo ile görüntüyü taşıdı ve işyerinizin önüne gelen aracın içinden inen kişiyi tanıyamıyorsunuz, dolayısıyla mesafe 3 metre bile olsa uygun bir kablo işyerinizin önünü net bir şekilde görmenizi sağlayacaktır. Ya da gelen kişiyi tahmin etmeye devam edersiniz. Şimdi bu kabloları biraz daha yakından tanıyalım.

Görüntü ve Ses Kabloları Nelerdir?

 • Dengesiz (Unbalanced) Ses Kabloları, dijital sinyal aktarımı için ideal bir yapıda yani esnek, çift ekranlı, iletken örgülü ve örgü telleri gümüş kaplı bakır tellerden oluşur. Daha çok profesyonel enstrüman kablosu olarak kullanılır, yüksek elektriksel değerleri vardır ve oldukça dayanıklı bir kablo çeşididir.
 • Dengeli (Balanced) Mikrofon Kabloları, yüksek esnekli birçok farklı değer ve yapıda bulunabilen daha çok hareketli alanlarda kullanılan kablolardır.
 • Halojensiz Dengeli (Balanced) Mikrofon Kabloları, profesyonel ses sistemleri, Stüdyo, TV ve Radyo sistemlerinde kullanılan Halojensiz kablolardır.
 • Hoparlör Kabloları, ses ve Hı-Fı sistemleri için seçilen kablolardır. Çapları oldukça düşüktür, çok esnektir ve çok farklı çeşitte bulunabilirler.
 • Koaksiyel Hoparlör Kabloları, genellikle proje çalışmalarında, yerleşik bina tesisatlarında kullanılan düşük dirençli kablolardır. Dayanıklı ve yapı içerisine döşenebilen kablolardır.
 • Halojensiz Twinax Hoparlör Kabloları, çok esnek yapıda olan ses ve Hı-Fı sistemlerinde kullanılan kablolardır.
 • Yangına Dayanıklı Twinax Hoparlör Kabloları, sabit ses sistemleri için tercih edilen kablolardır. Özellikle bina içi yangın tehlikesi bulunan tesisatlarda kullanılır.
 • Çoklu Işıklandırma Kabloları, ışıklandırma amaçlı profesyonel ses organizasyonlarında tercih edilir, çok esnek ve çok damarlı hoparlör kablosu olarak da kullanılabilir.
 • Bileşik (Hybrid) Yassı Kablolar, özellikle sahne aydınlatma ve kontrol sinyalleri için tasarlanmış üç adet esnek güç damarından oluşan kablolardır. Stüdyo mikrofon ve profesyonel sistemlerde kullanılabilir, düşük değerli, star-quad yapıda ve çift ekranlı kablolardır.
 • Bileşik (Hybrid) DMX Kablolar, sinyal aktarımının ve besleme ihtiyacının aynı kablo üzerinden geçmesini sağlayabilen kablolardır. 110 Ohm empedanslı, geniş aralıkla analog DMX ve dijital AES/EBU sinyallerinin taşınması için tercih edilirler.
 • Triax Video Kabloları, düşük zayıflama değeri sayesinde kamera kontrol ve stüdyo ortamlarında kullanılabilir. 75 Ohm direnci vardır ve farklı kılıfta olan çeşitleri tesisatlar için idealdir. Çok fazla çeşidi bulunmaktadır.
 • Halojensiz Analog Çok Kanallı (Multicore) Kablolar, genellikle analog ses sinyallerinin aktarımında ve küçük sabit tesisatlarda kullanılır. Bireysel ve genel folyo ekranlıdır.
 • Dijital Çok Kanallı (Multicore) AES/EBU Kablolar,  çok damarlıdır, 110 Ohm dirence sahiptir, Al-Pes Folyo ekranlıdır ve dijital ses taşıma için tercih edilen kablo çeşididir.

Teknik olarak açıkladığımız bu Görüntü ve Ses Kablolarının birçok farklı çeşidini bulmak mümkündür. Konu görme ve dinleme olunca, cihaz tercihi ne denli önemli ise bu sistemlerin kendi donanımları ile haberleşmesini sağlayan kablolarında aynı dikkatle uygun özellikte olması çok önemlidir. Kulağa gelen bozuk ses ve izlediğimiz bozuk görüntü her zaman teknik olarak istenmeyen bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir